Адвокація в міжнародній молодіжній політиці: Кейс про виключення росмолради з Європейського молодіжного форуму

Ця стаття стане таким собі розглядом практичного прикладу адвокації та культурної дипломатії через призму міжнародної молодіжної політики. 

Почнемо з того що таке молодіжна політика згідно з нормами українського законодавства. Закон “Про основні засади молодіжної політики” надає наступне визначення: “молодіжна політика – напрям державної політики, спрямований на створення соціально-економічних, політичних, організаційних, правових умов і гарантій для соціалізації та інтеграції дітей та молоді в суспільні процеси, що здійснюються в інтересах дітей та молоді та за їх участю.” Визначення міжнародної молодіжної політики в українському законодавстві описане максимум в розрізі міжнародних угод про співпрацю з іншими країнами, а саме про молодіжні обміни. Наразі серед угод наявні наступні: українсько-польські, українсько-литовські обміни, які вже діють декілька років, а також щойно схвалений проєкт Угоди між урядом України та урядом Канади про мобільність молоді. Загалом, міжнародні молодіжні обміни розглядають як один з інструментів миробудування між країнами. Так, для прикладу, одним з успішних кейсів є створення Франко-німецького молодіжного офісу в 1963 році після підписання Єлисейського договору задля покращення відносин між Францією та Німеччиною.

Розглянемо наш контекст, пов’язаний з національною молодіжною радою росії, яка входила до складу Європейського молодіжного форуму (далі – ЄМФ), платформи, яка слугує майданчиком для комунікації та адвокації національних молодіжних рад та міжнародних неурядових молодіжних організацій Європи.

Ще в квітні 2022 року Міністерство молоді та спорту України організували зустріч для українських молодіжних організацій, які входять до міжнародних парасолькових платформ, з метою координації зусиль щодо “санкцій проти російських молодіжних організацій”. Звучить доволі логічно, особливо після того, як світ побачив, що росіяни залишили після себе в Маріуполі, Бучі та Ірпені, спираючись на опубліковані публічні факти та докази злочинів зі сторони рф. Водночас, міжнародна молодіжна спільнота має сильну віру в те, що молодіжні організації вносять достатньо значний внесок у розбудову миру та превенцію конфліктів, що вперше було визнано в резолюціях ООН “Молодь, мир та безпека” (їх є декілька). 

Отож у квітні 2022 р. надійшов запит від Мінмолодьспорт щодо “санкцій проти російських молодіжних організацій” та якнайшвидше ініціювання виключення російської молради, що, своєю чергою, обмежувалося чинним Статутом ЄМФ. В ідеалі, за Статутом, процедура виглядає так, що або Рада ЄМФ ініціює перегляд членства тієї чи іншої членської організації, або не менш ніж 10 організацій спільним листом ініціюють такий запит до Ради та Генерального секретаря, а ті відтак передають запит на розгляд Комісії з питань членства та надсилають відповідну інформацією керівництву організації, щодо якої ініціюється процедура перегляду членства. Варто зазначити, що Рада та Генеральний секретар мають щонайменше один місяць часу, щоб перенаправити лист та надати відповідь організаціям, які його надіслали. Також необхідно врахувати час для підготовки звіту щодо організації. Тільки після цієї довгої процедури можна запропонувати до розгляду у межах порядку денного Генеральної Асамблеї ЄМФ питання про виключення. Альтернативний варіант: запропонувати позиційний документ (резолюцію), який закликає до виключення організації.

Обидва випадки були не для нас. За першим варіантом, Рада ЄМФ прийняла рішення призупинити членство росмолради у квітні 2022 року, вважаючи, що це був найоптимальніший варіант – за умови дотримання Статуту ЄМФ (а це важливо, ми ж демократична платформа!). За другим варіантом, з приводу спільного листа, то в кулуарах велися активні обговорення, що це варто зробити, проте активної більшості для цього не знайшось. З приводу термінової резолюції, для того, щоб за неї проголосували, необхідна була більшість голосів у двох палатах ЄМФ. Щодо палати з міжнародними молодіжними організаціями, не було одностайної позиції, оскільки серед членства ЄМФ наявні організації, в складі яких були членські організації з росії: вони хвилювалися за безпеку їхніх активістів. Такий позиційний документ міг процедурно порушити норму Статуту, а це б породило загрозу дискредитації ЄМФ та західної демократії в риториці росмолради, тобто стало б приводом для чергової пропаганди .

У цьому контексті варто згадати, що повноправне членство в ЄМФ за всі 30 років з моменту відновлення незалежності України (це щось накшталт прийняття України в ЄС, тільки у розрізі молодіжної політики) в 2021 році вперше здобула Національна молодіжна рада України2. Іншими словами, ми вперше були у позиції, коли самостійно мали простір для ініціювання такого роду документів. Між провальним голосуванням документу щодо виключення росмолради та голосуванням термінової резолюції на підтримку України1, ми обрали друге.

Літо було використано для того, щоб  підготуватися до осінньої Генеральної Асамблеї ЄМФ  та знайти більше аргументів  чому саме росмолрада не є представницькою платформою, а працює як інструмент пропаганди. Ми підготували спільний лист щодо ініціювання  перегляду їх членства, написали позиційний документ3 з переліком основних порушень Статуту ЄМФ, додатково обговорили його з більшістю членських організацій та внесли поправки, заручилися підтримкою ще трьох студентських організацій, які стали співподавачами резолюції. У цілому, весь процес зайняв десь два місяці. База матеріалів про учасників росмолради склала близько 30 сторінок та нараховувала такі приклади діяльності членських організацій росмолради як надання “гуманітарної допомоги” та проведення інших активностей на тимчасово окупованих територіях, в тому числі зруйнованому Маріуполі, підтримка так званих біженців з ЛНР та ДНР. Сама росмолрада підписувала меморандуми про співпрацю з окупованою Абхазією ще в 2014 та з  ДНР вже в 2022.  Серед членів їх правління були особи, тісно пов’язані з політпартією путіна, деякі з них виступали його довіреними особами  на минулих “виборах”.  На додаток, росмолрада фактично за декілька днів до початку Генеральної Асамблеї ЄМФ направила лист про те, що самостійно вирішила покинути платформу.

Яких результатів ми досягли? Виключення росмолради було підтримано з розглядом звіту Комісії з питань членства, за резолюцію проголосовано. Та чи змінило це ситуацію глобально? Ні. Російська молрада продовжує працювати та отримувати фінансування від країни терориста/агресора, так само, як і показово проводити білітеральні – трилітеральні-форуми з країнами Азії, Африки, Латинської Америки та Західних Балкан, щоб й в середовищі молодого покоління продовжувати створювати ілюзію міжнародної підтримки. Також, наприкінці січня 2023 путін надав 38 доручень, які стосуються виключно сфери молодіжної політики. Ці доручення винятково про цілковите втручання держави  у всі можливі інструменти реалізації молодіжної політики, створення такої собі бульбашки російської пропаганди для дітей та молоді. Чого тільки вартує утворення Загальноросійського громадсько-державного руху дітей та молоді під патронатом путіна, що в широкому погляді на минуле нагадує гітлерюгенд. Вже зараз Україні необхідно займатися розробкою як формальних, так і неформальних навчальних програм для дітей та молоді, які виросла в окупації, отримуючи “знання” від російської пропаганди через систему освіти та таких загальнодержавних рухів. Від того як ми підготуємося до перехідного періоду деокупації  та реінтеграції залежатиме наша національна безпека в майбутньому.

Після цього спробуйте спростувати думку про те, що молодіжна політика не на часі під час війни та не є питанням державної безпеки. Навпаки, це інструмент м’якої сили, яким українське суспільство на разі вчиться користуватися.

1Urgent resolution on the Support of Youth of Ukraine and for the Implementation of the “Youth Peace and Security” Agenda in Europe https://www.youthforum.org/news/urgent-resolution-on-the-support-of-youth-of-ukraine-and-for-the-implementation-of-the-youth-peace-and-security-agenda-in-europe

2Youth Democracy in Action! Highlights from our Council of Members https://www.youthforum.org/news/youth-democracy-in-action-highlights-from-our-council-of-members

3Motion on the support for the exclusion of the National Youth Council of Russia (NYCR) https://www.youthforum.org/news/motion-on-the-exclusion-of-nycr

Поділіться своєю знахідкою

Підпишись на новини!

Залиш свій емейл і будеш отримати оновлення